lista obr.jpg

    Výstrojní řád

Tradiční černá uniforma
Na hlavě mají prostí ostrostřelci a poddůstojníci sboru černou nízkou képi s kokardou mající monogram panovníka (tzv. jablíčko či "Frantík") a černým koženým podbradníkem nad štítkem čepice.
Celkově je tato képi podobná staré vojenské důstojnické čapce z 60. až 80 let 19. století či rakouské čápce policejní z konce 19. a začátku 20. století. Důstojnická čápka pak odpovídá vzorové vojenské důstojnické képi. Je celkově vyšší má svislý zlatý prýmek a kokarda je zlatě lemována.
Černá blůza z červeným lemováním má jednu radu šesti "zlatých" knoflíku a u prostých myslivců s úzkými černými nárameníky s jedním zlatím knoflíkem.
Poddůstojníci pak ještě mají na límci tmavě zelené výložky s hodnostním označením.
Důstojnická varianta je stejná jen výložky jsou červené u nižších, či červeno-zlaté nebo červeno-stříbrné u vyšších důstojníku, stejné pak byli i manžety na rukávech blůzy.
U prostých myslivců a poddůstojníku je blůza přepásána černým opaskem s černou patrontaškou mysliveckého typu mající na krycí chlopni mosaznou garnituru v podobě rakouského státního či chomutovského městského znaku.
Důstojníci měli blůzu přepásánu úzkou šerpou v rakouských národních barvách (černá a zlatá).
Kalhoty jsou černé barvy bez viditelných lampas.
Uniformu doplňovala nízká černá šněrovací obuv.
Mezi chladnými zbraněmi dominuje hlavně důstojnická šavle vzor 1861. Šavle byla u důstojníku opatřena černo zlatým portepé. Unifikaci výzbroje z roku 1886 přišli chomutovští ostrostřelci u prostých myslivců o poboční šavle.Cajthaml M., Šlajsna J.: Terče pánů ostrostřelců. Historie, symbolika, faleristika a vexilologie Chomutovského ostrostřeleckého sboru, Oblastní muzeum v Chomutově 2007 (v tisku)